Committees

Conference chairs

 

Steering committee

  • Devis Tuia (Wageningen University and Research)
  • Monika Kuffer (University of Twente / ITC)
  • Clément Mallet (IGN)
  • Hannes Taubenboeck (DLR)
  • Derya Maktav (Istanbul Technical University)
  • Carsten Jürgens (Ruhr-Universität)

 

Organization committee

  • Thomas Corpetti
  • Sébastien Lefèvre
  • Chloé Friguet
  • Laetitia Chapel
  • François Merciol
  • Beatriz Funatsu
  • Thomas Houet
  • Vincent Dubreuil
  • Hervé Quénol
  • Simon Dufour
  • Jean Nabucet
  • Xavier Foissard
  • MinhTan Pham
  • Bharath Bhushan Damodaran
  • Florent Guiotte
  • Ahmed Samy Nassar
  • Titouan Vayer
  • Çaglayan Tuna

PC members

Yifang Ban – KTH Royal Institute of Technology
Yakoub Bazi – ALISR Laboratory, King Saud University
Benjamin Bechtel – University of Hamburg
Jon Atli Benediktsson – Faculty of Electrical and Computer Engineering, University of Iceland
Thomas Blaschke – University of Salzburg
Francesca Bovolo – Fondazione Bruno Kessler
Nesrine Chehata –
Nektarios Chrysoulakis –
Thomas Corpetti – CNRS, LETG
Mauro Dalla Mura – Gipsa-lab, Grenoble Institute of Technology
Begum Demir – TU Berlin
Vincent Dubreuil – CNRS, LETG
Alp Ertürk – Kocaeli University
Giampaolo Ferraioli – università parthenope
Paolo Gamba – University of Pavia
Christian Geiss –
Valérie Gouet-Brunet – IGN
Haikel Hichri –
Carsten Juergens – Ruhr-University Bochum
Arnaud Le Bris – IGN France
Bertrand Le Saux – ONERA
Sébastien Lefèvre – Université de Bretagne Sud
Jun Li – Instituto Superior Technico
Peijun Li – Peking University
Jonathan Li – University of Waterloo
Wenzhi Liao – Ghent University
Catherine Linard – Université de Namur
Derya Maktav – istanbul technical university
Clément Mallet – IGN
Prashanth Reddy Marpu – Masdar Institute of Science and Technology
Farid Melgani –
Annalisa Molini – Masdar Institute
Gabriele Moser – University of Genoa
Sander Oude Elberink – Faculty of Geo-Information Science and Earth Observation, University of Twente
Claudio Persello – University of Twente
Biswajeet Pradhan – University of Technology, Sydney
Anne Puissant – LIVE – Université de Strasbourg
Diego Reale – IREA-CNR
Peter Reinartz – DLR
Daniele Riccio – University of Napoli
Nazmi Saleous – UAE University
Michal Shimoni – SIC-RMA
Ping Tang – RADI, Chinese Academy of Sciences
Kadim Tasdemir –
Hannes Taubenböck – German Aerospace Center
Devis Tuia –  Wageningen University and Research
Florence Tupin – Telecom ParisTech
Frieke Van Coillie – Ghent University
Michele Volpi – Swiss Data Science Center
Christiane Weber – Maison de la Télédétection UMR TETIS
Martin Weinmann – KIT-IPF
Raechel White – Michigan State University
Michael Wurm – German Aerospace Center (DLR) / German Remote Sensing Data Center (DFD)
Michael Ying Yang – University of Twente, ITC-EOS
Zheng Zhang – Institute of Remote Sensing and Digital Earth (RADI), Chinese Academy of Sciences (CAS)
Yun Zhang – University of New Brunswick